Wyłącz Premium SMS

Niektóre rozmowy są drogie. Pamiętamy epidemię która nas przed laty dotknęła wraz z wysypem drogim połączeń na numery 0700. Okazało się, że można jest zablokować.
Podobnie zabezpiecz swój telefon blokując Premium SMS, namów do tego bliskich i znajomych. Procedura blokowania tzw. WAP Billing jest inna u naszych operatorów ale sprowadza się w zasadzie do wysłania odpowiedniego kodu na numer, który udostępnia wasz operator telefonii komórkowej. Ta informacja mogła nie być całkowicie zrozumiała więc powiem inaczej o co chodzi. Istnieją takie usługi, które udostępniają sieci komórkowe polegające na tym, że otwarcie na Państwa telefonie strony internetowej firmy korzystającej z Premium SMS oznacza automatyczne obciążenie rachunku dowolną kwotą. Nie musicie nawet nic klikać na takiej stronie bo przykładowo zorientowaliście się, że jest fałszywa. Już za późno, rachunek został obciążony.

Phishing - jak się nie dać

Phishing, którym jest wysyłanie do ofiar specjalnie spreparowanych email. Ich otwarcie a zwłaszcza kliknięcie w link umieszczony w takim mejlu wystarczą aby atak hackera się powiódł. Nie możliwe jest zabezpieczenie się w 100% przed nabraniem na phishing ale kilka rad powinno słuchaczom pomóc znacząco ograniczyć ryzyko wpadki.
  • Nie otwierajcie mejli z nieznanych źródeł, po prostu nigdy i tyle
  • Jeżeli kojarzycie nadawcę, bo może to wasz bank, firma kurierska albo znajomy, to i tak nie klikajcie w link – otwórzcie przeglądarkę i wpiszczcie adres pokazany w mejlu ręcznie, jeśli trzeba zalogujcie się albo wpiszcie numer przesyłki do śledzenia
  • Jeżeli staliście się odbiorcą mejla, który nie powinien do was trafić, np. księgowa przysłała listę płac prezesów firmy, czy działa HRu listę osób do zwolnienia, to zadzwońcie do nadawcy i poinformujcie o tym ale nie otwierajcie mejla ani załączników
  • Starajcie się upewnić, że załącznik w mejlu jest bezpieczny, jeśli macie wątpliwości, to dzwońcie po pomoc do działu IT
  • I jeszcze jedno, hacker sformułuje email w taki sposób aby zagrać na waszych emocjach, które wyłączą wasz rozsądek a jemu ułatwią zadanie. Zatem, jeżeli tytuł, forma i treść emaila na pierwszy rzut oka wzbudzają w was np. strach, to najpewniej jest to email fałszywy. Niestety czasem informacja o zwolnieniu z pracy przychodząca tym kanałem informacji jest prawdziwa.

Kupuj w sieci bez drżenia serca

  • Korzystaj z kart kredytowych, które mają mechanizm ChargeBack, zapewniający pokrycie strat w przypadku kiedy sprzedawca naliczy podwójnie należność albo przestępca wykradnie czy skopiuje nasze dane. Tzw. procedura obciążenia zwrotnego może różnić się w różnych bankach ale warto o niej pamiętać kiedy staniemy się ofiarą.
  • Nie zgadzaj się, że sklep czy strona jakiejś usługi zapisze sobie na później, aby ułatwić nam życie dane tej karty kredytowej.
  • Ustawić limit na transakcje. To ograniczy wysokość strat. Są tacy którzy do transakcji w internecie mają specjalną kartę kredytową, na którą przelewają tylko tyle pieniędzy ile potrzebują aby zapłacić za aktualnie wykonywany zakup.