Zespół ds. cyber bezpieczeństwa, czyli kiedy mleko się rozleje

Prędzej czy później zdarzy się incydent związany z cyber bezpieczeństwem. Placówka musi być przygotowana i wiedzieć jak zareagować w tak trudnej sytuacji.
Parę osób powinno orientować się co zrobić, do kogo się zwrócić o pomoc, jak kontaktować się z dziećmi, rodzicami, władzami czy mediami.Dyrektor, psycholog lub pedagog i ktoś kto choć trochę ogarnia technologie informatyczne, to minimalny skład zespołu ds. cyber bezpieczeństwa.


Utwórz sieć WiFi dla gości

Zwykle domowy ruter udostępnia jedna sieć WiFi. Kiedy przyjedzie rodzina, goście, do dzieci przyjdą koledzy czy koleżanki, podajemy im hasło. Przecież to ludzie, którym ufamy.Jednak kolega syna może okazać się żartownisiem, który chce zostać hakerem a ciotce ukradziono komputer z zapisanymi hasłami (w tym do Twojego WiFi). A poza tym coraz więcej urządzeń domowych korzysta z Internetu i nie chcemy aby coś im przeszkodziło. Choćby Netfliks albo sterowanie inteligentnym oświetleniem muszą działać szybko i niezawodnie.Warto uruchomić w ruterze funkcję sieci WiFi dla gości. Tak, wiem, nie każdy ruter na to pozwala, więc należy liczyć się z nowym wydatkiem. Ale jeśli inwestuje się kilka tysięcy w inteligentny dom, to koniecznie należy wydać jeszcze kilkaset ma porządny ruter. Taki który nie tylko oddzieli Internet gości od Twojego ale pozwoli na kontrolę rodzicielska urządzeń dzieci, sprawdzi czy nie ściągasz wirusów, sam się zaktualizuje.Zanim kupisz ruter zapytaj sprzedawcę o następujące funkcje: WiFi 6sieć dla gościkontrola rodzicielskazabezpieczenie antywirusowe, antyspamoweautomatyczna aktualizacja


Logi, logi, logi ... roztańczone :-)

Urządzenia komputerowe takie jak laptop, ruter WiFi, serwer pocztowy albo WWW mogą rejestrować sposób ich użycia. Taki rejestr nazywany jest powszechnie logiem. Logi są niezbędne aby dojść co się stało jeśli staniemy się ofiarą przestępstwa, mogą uratować nas od oskarżenia o niedopełnienie obowiązku ochrony danych osobowych.


Rób dobre backupy

RODO wymaga aby dane były bezpieczne a to oznacza robienie kopii, czyli tzw. backupów. To słowo słyszymy wielokrotnie na różnych szkoleniach. Ale co to znaczy dobry backup?Dobry to jedynie taki, który sprawdziliśmy a więc trzeba raz w semestrze otworzyć go i sprawdzić, czy na pewno wszystko co trzeba na nim jest i można to wszystko odtworzyć. Nośnik na którym znajduje się kopia bezpieczeństwa należy umieścić w bezpiecznym miejscu, im dalej od komputerów, tym lepiej. Pamiętaj aby to miejsce było minimalnie narażone na zalanie, pożar, słońce, zagubienie czy kradzież.