Potwór MOMO , czyli dlaczego rodzice powinni codziennie ładować telefon dziecka

Dlaczego mamy pilnować żeby telefon dziecka był naładowany? Przecież lepiej nauczyć je odpowiedzialności. Powodów jest parę:
1. Ograniczycie czas spędzany przez Waszą pociechę przed ekranem
2. Zbadacie co robiła w sieci
3. Nie będzie się bać, że zadzwoni do niej potwór MOMO
4. Może być wdzięczne, że zdejmujecie z niego ciężar przykrego obowiązku...
5. ...a nawet dumne, że kiedy koledze padła komóra, to jemu ciągle działa
Dzieci wierzą Internetowi. Mogą znaleźć stracha, takiego jak potwór MOMO, rozmawiają o nim z rówieśnikami (zawsze w grupie trafi się bystrzak) a potem nie śpią, moczą się, boją że przyjdzie potwór. A jeśli ktoś im rezolutnie napomknie, że potwór może zadzwonić... A telefon leży przy łóżeczku.


Kontroluj czas

Kiedy zdecydujesz się, że dziecko powinno zacząć życie wirtualne, pamiętaj żeby dawkować mu je po troszeczku. Zacznij od 15 minut dziennie, potem pozawalaj na więcej. Resztę jego czasu wolnego użyj do budowy relacji.


Ucz krytycznego myślenia

Dzieci klas 1-3 (mniej więcej), które właśnie nauczyły się czytać i odkryły, że Internet jest pełen tekstów. Jak podręczniki. To pewnie jest podręcznikiem. A więc jest wiarygodny. No i znajdują historię jakiegoś potwora MOMO, czytają o nim, oglądają filmy, wierzą we wszystko i się boją. Nie mogą spać ani się uczyć. A więc wprowadzając dziecko w świat sieci, zwracajmy uwagę, że jest to świat wirtualny, wykreowany.Zanim zalajkują posta, podzielą się artykułem z sieci niech przeczytają do końca.


Utwórz sieć WiFi dla gości

Zwykle domowy ruter udostępnia jedna sieć WiFi. Kiedy przyjedzie rodzina, goście, do dzieci przyjdą koledzy czy koleżanki, podajemy im hasło. Przecież to ludzie, którym ufamy.Jednak kolega syna może okazać się żartownisiem, który chce zostać hakerem a ciotce ukradziono komputer z zapisanymi hasłami (w tym do Twojego WiFi). A poza tym coraz więcej urządzeń domowych korzysta z Internetu i nie chcemy aby coś im przeszkodziło. Choćby Netfliks albo sterowanie inteligentnym oświetleniem muszą działać szybko i niezawodnie.
Warto uruchomić w ruterze funkcję sieci WiFi dla gości. Tak, wiem, nie każdy ruter na to pozwala, więc należy liczyć się z nowym wydatkiem. Ale jeśli inwestuje się kilka tysięcy w inteligentny dom, to koniecznie należy wydać jeszcze kilkaset ma porządny ruter. Taki który nie tylko oddzieli Internet gości od Twojego ale pozwoli na kontrolę rodzicielska urządzeń dzieci, sprawdzi czy nie ściągasz wirusów, sam się zaktualizuje.Zanim kupisz ruter zapytaj sprzedawcę o następujące funkcje:
  • WiFi 6
  • sieć dla gości
  • kontrola rodzicielska
  • zabezpieczenie antywirusowe, antyspamowe
  • automatyczna aktualizacja