Ostatnie dwadzieścia lat pracowałem głównie jako freelancer, zwykle z domu czy hotelu z pracodawcą w odległym kraju. Pisałem już o technicznych aspektach pracy zdalnej ale chciałem podzielić się kilkoma uwagami jak sobie pracę zorganizować. Jak wykonywać zadania szybko i sprawnie. A może jeszcze z korzyścią dla siebie i rodziny? Poniżej umieściłem, rekomendacje które działają u mnie i na mnie.

Jak pracować:

  1. Skupiaj się na krótki czas przerywając pracę dla relaksu
  2. Twój Windows 10 ma opcję skupienia, która wyłącza wszelkie powiadomienia rozpraszające Cię podczas pracy. Wpisz w polu wyszukiwania (w lewym dolnym rogu ekranu): skupienie a otworzą się ustawienia komputera. Podobnie możesz wyłączyć powiadomienia w telefonie. Zaleca się krótkie interwały pracy, na przykład dwudziestominutowe. Po upływie takiego czasu wstań, spójrz w dal (najlepiej za okno na coś zielonego), zrób parę kroków. Możesz włączyć powiadomienia i zobaczyć co słychać w mejlach albo portalach.
  3. Zacznij dzień pracy od sprawdzenia poczty. Szybko załatw sprawy, które wymagają jednej czy dwóch minut. W ten sposób skrócisz listę mejli czekających na przeczytanie i odpisanie. Na dodatek każde znikające zadanie działa dodatnio na samopoczucie. Wydziela się dopamina, przekaźnik przyjemności (tak jak przy lampce wina, papierosie, otrzymaniu lajka na fejsie). A więc po pierwszym okresie skupienia czujesz się pozytywnie naładowany a jeszcze masz przed sobą coś do picia, odprężenie przy oknie…

A co kiedy są dzieci?

  1. Ustalcie z partnerem czy partnerką interwały w pracy naprzemiennie, wtedy łatwiej zająć się dzieckiem (dziećmi). Na dodatek na koniec dnia okaże się, że mniej więcej po równo się nim (nimi) zajmowaliście. Maluchy naucza się, że oboje rodzice są jednakowo dostępni a one dla nich jednakowo ważne. W czasie drzemki dziecka, oboje popracujecie.
  2. Nieco starsze dzieci mogą się od Was uczyć organizacji pracy. Muszą się uczyć niech więc robią to wydajnie i zdrowo, tak jak Wy. Pokażcie im jak się włącza tryb skupienia w komputerze, a także że można odłożyć smartfon na jakiś czas.
  3. Co 20-30 minut spotkanie się z dzieckiem , zamienicie kilka słów i wrócicie do pracy.
  4. Jeśli dziecko szybciej ogarnie naukę, to spróbujcie poprosić je o pomoc, niech coś załatwi. Może zaplanuje film, serial, audycję które obejrzycie razem wieczorem? Albo znajdzie informacje o tym co jest otwarte, gdzie się udać żeby kupić coś co jest Wam potrzebne. To nie tylko zajmie dziecko i umożliwi Wam pracę ale zbuduje relacje w rodzinie, podniesie poczucie własnej wartości u dziecka, nauczy je czegoś. Na przykład tego, że kiedy siedzicie przy komputerze, to nie gracie albo sprawdzacie Facebook ale robicie trudne i nudne zadania.