Co zrobić żeby uczeń nie przeszkadzał na lekcji Teams

,

Nauczyciele chwalą sobie możliwość wyciszania uczniów a niektórzy i to że po prostu mogą ucznia wyrzucić z zajęć. Takich jest bardzo mało. Na szczęście. Każdy korzysta z udostępniania pulpitu kiedy pokazuje materiały wcześniej przez siebie zrobione. I czy są w Wordzie, Excelu czy innych formatach to nie trzeba ich przepisywać na Teams.

Niestety czasem okazuje się podczas lekcji, że to wszystko mogą robić … uczniowie. Co się stało, gdzie tkwi problem i jak mu szybko zaradzić?

Rozwiązania są dwa:

  1. baczniejsza uwaga podczas planowania spotkania
  2. nowa funkcja na liście uczestników spotkania

Bezpieczne planowanie lekcji

Dobrym nawykiem jest planowanie lekcji w dwóch krokach. Najpierw wypełniamy formularz spotkania i wysyłamy zaproszenie a potem wracamy do niego. Przy drugim (i następnych) wejściach pojawi się przycisk Opcje spotkania.

Po kliknięciu na niego otworzy się okno przeglądarki wyświetlające dwie opcje. Pierwszą, Kto może ominąć poczekalnię tutaj się nie zajmiemy. Ale druga, Kto może prezentować decyduje o tym, kto może … przeszkadzać na lekcji. Nazwa jest myląca. Właściwie lepiej brzmiałoby kto może prowadzić spotkanie albo jeszcze lepiej: kto może być nauczycielem. Ale jest jak jest. W wersji angielskiej nazwa jest równie nieprecyzyjna. W każdym razie opcja decyduje o tym kto może wyciszać mikrofony, pokazywać pulpit i wyrzucać innych ze spotkania. Domyślnie ustawiona jest wartość Wszyscy więc trzeba ją zmienić na Tylko ja. Microsoft obiecuje, że to będzie można zmienić dla całej szkoły w jednym miejscu.

Kontrola na liście uczestników spotkania

Od około tygodnia na moich Teamsach pojawił się przycisk Opcje spotkania na górze listy uczestników.

Jeśli się zorientuję, że uczeń może za dużo, to klikam i błyskawicznie przełącz opcję Kto może prezentować. Prawda że pomocne?

Problemy

Opcje spotkania nie są dostępne w aplikacji Teams. Otwiera się przeglądarka internetowa i czasem pokazuje błąd logowania. Dzieje się tak kiedy dwie lub więcej osób korzysta z tego samego komputera i poprzednik nie wyloguje się z przeglądarki (gdzie tworzył bądź rozwiązywał test w Forms) i Teams.

Pamiętajcie żeby kliknąć Wyloguj w prawym górnym rogu zanim zamknie się Teams albo Forms.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

22/05/2020