Czat, czyli konwersacja w Teamsach – 1 na 1 lub grupowo

, ,

Lubimy czatować. Komunikatory istnieją od bardzo dawna. Niektórzy z nas, niewątpliwie starsi pamiętają ICQ i GaduGadu. Przede wszystkim jednak czat jest na Facebooku i innych portalach społecznościowych. No i wyrósł (chyba? czy mam rację) z SMSów.

Jest i na Teamsach. Jest czatów wiele. Każde spotkanie ma własny czat. Zespół albo kanał (klasa czy grupa przedmiotowa) także. Można tworzyć nowe czaty ad hoc. Wreszcie zamiast dzwonić do kogoś możemy z nim poczatować w “cztery oczy”.

Czat 1 na 1

Obok paska wyszukiwania znajduje się mała ikonka Nowy czat. A jeśli wybierzemy z paska po lewej stronie Czat, to ponad listą czatów spostrzeżemy komendę Nowy czat. Tak czy inaczej rozpoczynamy konwersację.

Pierwszy krok to oczywiście wybór partnera do rozmowy. Kiedy rozpoczniemy pisać czyjeś imię, nazwisko albo tag, to Teams podpowiedzą wszystkich, którzy mają w swoich danych wpisywaną frazę. A jeśli klikniemy na jedną z osób, najedziemy kursorem na jej awatar, to wyświetlą dane tej osoby. Moim zdaniem to jest szczególnie przydatne w szkołach i przedszkolach. Często oprócz nauczyciela w jednej organizacji są jego dzieci. Nierzadko oboje małżonkowie pracują w jednej placówce. Łatwo się pomylić pisząc do nauczyciela Jana Kowalskiego i rozpocząć czat z jego synem: Kowalskim Jakubem. Zwłaszcza kiedy ani jeden, ani drugi nie mają zdjęcia wklejonego do profilu lub po prostu nie znamy z widzenia Jana Kowalskiego.

Rozpoczęliśmy czat 1 na 1. Okno konwersacji wyświetliło kilka nowych elementów. Są to dane interlokutora oraz zakładki: Czat, Pliki, Organizacja i Aktywność. W zakładce czat zobaczy przebieg rozmowy. Pliki umożliwiają przekazywanie, współdzielenie, czyli wspólną pracę nad dokumentem. Widok organizacji nie musi być dostępny. Aktywność pokazuje nasze poprzednie interakcje z rozmówcą. Przyciski z prawej strony nagłówka okna czatu umożliwiają szybkie rozpoczęcie wideokonferencji, rozmowy telefonicznej  (wymaga konfiguracji centrali telefonicznej dla Teams) lub udostępnianie ekranu. Przedostatni przycisk pozwala zaprosić kolejne osoby do konwersacji a ostatni wyświetlić czat w oddzielnym oknie. Dzięki tej ostatniej funkcji możemy obserwować konwersację i jednocześnie widzieć inna aplikację, czy po prostu pracować. Po pierwszym wpisie zobaczymy nasz nowy czat na samej górze listy konwersacji.

Czaty grupowe

Kiedy do czatu z jedna osobą zaprosimy kolejną/kolejne, to utworzymy czat grupowy. Tak – utworzymy nowy czat. Poprzedni (ten z jedną osobą) nie będzie widoczny dla nowych rozmówców ale my oczywiście możemy do niego wrócić. Będzie widoczny na liście konwersacji w oknie Czat. Z okna czatu grupowego znikają zakładki Organizacja i Aktywność. Znikają i już. Tak to zostało wymyślone. Gdy dodajemy czwartą i kolejne osoby do czatu grupowego, to pojawia się opcja nieudostępnienie/im dotychczasowej dyskusji (odkąd czat 1 na 1 przemienił się w grupowy). Do wyboru jest udostępnienie całej historii czatu (grupowego) lub tylko wybranej ilości dni. Można też nie udostępniać niczego z przeszłości rozmowy.

Fajnie wyglądają pogrupowane awatary użytkowników.

 

Po pierwszym wpisie obok tymczasowej nazwy czatu (czyli listy użytkowników) pojawi się ołówek, symbol edytowania. Klikamy go i możemy nadać czatowi znaczącą nazwę. Warto korzystać z tej możliwości zwłaszcza gdy wiemy, że dyskusja potrwa długo, przeciągnie się na więcej niż jedno spotkanie.

Przycisk służący do dodawania uczestników konwersacji pozwala także na ich usuwanie. Przy każdym nazwisku znajdziemy “iks” usuwający osobę z czatu.

 

A może spróbujesz sprawdzić swoją wiedzę o czatach (i nie tylko)? Kliknij tutaj i przejdź test zaprojektowany przez Microsoft i przetłumaczony przeze mnie.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

06/07/2020