(dosyć) zaawansowane funkcje Microsoft Teams

, ,

Sporo nowych użytkowników Microsoft Teams ma za sobą pierwszy miesiąc pracy na tej platformie. Może czas zastanowić się, czy można robić więcej, lepiej, szybciej albo po prostu inaczej niż do tej pory. Oto kilka porad wykraczających znacząco poza umiejętności zwykłego “konsumenta” usługi Teams.

Command prompt

Tytułowy Command Prompt to okienko (np. w Windows), w którym pisze się polecenia systemu (trochę jak programista), które się wykonują bez konieczności klikania gdziekolwiek. Tak jest super szybko o ile zna się te polecenia. Nie trzeba znać wszystkich ale może te się przydadzą:

  • /chat lub /call rozpoczynają komunikację z wybrana osobą
  • /busy or /away zmienia Twój status.

A gdzie wpisać te polecenia i jak znaleźć ich całą listę? Spójrz na screen powyżej. W okienku wyszukiwania jeśli wpisze ukośnik “/”, to system podpowie listę poleceń (z króciutkim opisem czego się po ich wykonaniu spodziewać). Prawda że proste?

Skróty klawiaturowe

Chyba najczęściej wykorzystywanymi skrótami klawiaturowymi użytkowników Windows są: Ctrl+C (kopiuj) i Ctrl+V (wklej). Można klikać myszką w menu Edycja ale w porównaniu do posługiwania się skrótami trwa to wieki. Okazuje się, że Teamsy też mają w sobie zaszyte skróty klawiaturowe.

  • Ctrl+E ustawia kursor w polu wyszukiwania (bardzo pomocne jeśli nauczysz się korzystać z poleceń systemu opisanych powyżej)
  • Ctrl+numer aby ustawić kursor na przycisk w panelu nawigacyjnych z lewej strony (to tam gdzie jest Cat, Aktywność, Zadania, Grupy itd., liczymy je od góry, domyślnie Ctrl+1 to Aktywności, a Ctrl+2 to Czaat)
  • Ctrl+Shift+X przełącza edytowanie wiadomości z pisania czystego niesformatowanego tekstu na zaawansowany edytor, w którym można tekst formatować
  • mój ulubiony skrót to wciśnięcie Ctrl podczas kręcenia kółkiem myszki (nie da się przeskoczyć braku kółka) aby powiększa i zmniejszać skalę na ekranie
  • oraz Ctrl+0 aby wrócić do obrazu wyświetlanego w sklai 1:1 (czyli 100%)

każdy nauczyciel powinien polubić Ctrl+Shift+M żeby włączać/wyłączać mikrofon i Ctrl+Shift+O żeby włączać/wyłączać kamerę.

Pełna lista skrótów wyświetli się jeśli w okienku wyszukiwania wpiszecie /keys, albo naciśniecie Ctrl+. (kropka). Można też znaleźć je klikając na ikonę konta.

Dodawaj tytuły do wątków w czacie

Kiedy rozpoczynasz na czacie nowy wątek zatytułuj go, sformatuj tytuł aby później łatwo było go odnaleźć kiedy przewijasz okno czatu.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

18/04/2020