Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, czyli efekt HALO, myszka i animacje w Teamsach

, , ,

Obraz jest wart więcej niż tysiąc słów

Niby wszyscy znany to chińskie (?) przysłowie ale ucząc zdalnie bazujemy na słowach, zwłaszcza na napisanych słowach. A ile wart jest “ruchomy” obraz? Wbrew pozorom nauczyciel obeznany z Teamsami nie będzie miał najmniejszego problemu z tworzeniem animowanych obrazów.

Zamiast tłumaczyć uczniom jak coś zrobić “na komputerze” może prościej udostępnić im animowany instruktaż. Można oczywiście nagrać ekran, czyli stworzyć profesjonalne wideo z dźwiękiem ale dla wielu zastosowań wystarczy kilkanaście klatek, animacja i nie potrzeba nawet głosu. Ewentualnie krótki opis wystarczy. Do tego nie potrzeba specjalnych narzędzi, oprogramowania, wiele czasu, szybkiego łącza internetowego. Taki animowany plik można wysłać pocztą elektroniczną albo umieścić na stronie WWW. A nawet na tablicy ogłoszeń klasy w Teamsach.

Trochę teorii o GIFach

Animowany obraz, który z łatwością będzie można dodawać do różnorakich materiałów edukacyjnych, taki który nie wymaga specjalnego oprogramowania po stronie ucznia ma format GIF. Format poznajemy po rozszerzeniu nazwy (po nazwie pliku czasem widać kropkę a po “kropce” znajduje się właśnie rozszerzenie). Ten format zawiera sekwencję statycznych (nieruchomych) obrazków, które zmieniają się z zadaną prędkością. Zwykle posługujemy się plikami typu JPG, PNG czy TIFF, które potrafią wyświetlać same Windowsy ale również Word, Excel, PowerPoint, przeglądarki internetowe czy wreszcie, poczciwy, stary PAINT. Łatwo je zmieniać, tworzyć itd. GIFy, także animowane, wyświetlają i skalują wszystkie te aplikacje chociaż nie wszystkie potrafią ich tworzyć w wersji animowanej.

Użyjemy PowerPointa

Konto na Teamsach upoważnia nas do korzystania z wielu aplikacji Microsoftu. Między innymi z PowerPointa. Naprawdę mało kto wie, że ten program potrafi robić animowane GIFy.

  1. W nowej prezentacji wklejaj do osobnych slajdów jedna klatkę animacji po drugiej, ważne aby nie przesuwać bez powodu obrazków (chyba, że “ruch” w animacji tego wymaga)
  2. Dodaj czas przejścia pomiędzy slajdami korzystając ze wstążki Przejścia i przycisków Chronometraż
  3. Zapisz plik wybierając typ Animowany GIF

Efekt HALO

Warto pomyśleć o tym, że na animowanych obrazku kursor myszki może być trudny do śledzenia. Wtedy z pomocą przychodzi technika zmiany kursora. Bardzo często stosuje się tzw. efekt HALO. Nazwa bierze się ze zjawiska obserwowanego wokół księżyca o czym przeczytać można na przykład na Wikipedii. Taka żółta obwódka jest na animowanych obrazku promującym ten post. Dzięki temu uczeń będzie wyraźnie widział na co ma skierować swoją uwagę.

Zmianę wyglądu kursora myszy można w Windows zrobić na dwa sposoby. Jeden wymaga znalezienia w “sieci” gotowego obrazka a drugi specjalnej aplikacji. Tutaj opiszę pierwszy ze sposobów.

  1. Ściągnij plik kursora lub stwórz własny http://rw-designer.com
  2. Wyszukaj pliki tworzące efekt halo wpisując cursor highlight w polu Search
  3. Wskaż odpowiedni plik i kliknij Open
  4. W polu wyszukiwania Windows (w lewym dolnym rogu ekranu na pasku stanu) wpisz mysz i uruchom Ustawienia myszy
  5. Kliknij na Dodatkowe opcje myszy w prawym górnym rogu
  6. W oknie Właściwości myszy wybierz drugą zakładkę Wskaźniki, kliknij na Wybór normalny (lub dowolny inny, który chcesz zmienić), wskaż ściągnięty plik typu CUR klikając przycisk Przeglądaj i naciśnij Zastosuj
Umiejętności

Opublikowano w dniu

08/08/2020