Jak operować datami w formularzach Microsoft Forms?

,

Kiedy tworzymy formularz bądź test w aplikacji Microsoft Forms możemy ustawić rodzaj odpowiedzi na typ data. Podając rozwiązanie czy odpowiedź na pytanie uczeń nie będzie mógł wpisać niczego innego niż data. Tego oczekujemy. Wydaje się to łatwe. Ale czy na pewno jest? Czy dla każdego? A zwłaszcza czy każdy uczeń sobie poradzi? Używanie dat w komputerze nigdy nie było … oczywiste. Ile razy w formularzach on-line, czy nawet w komputerze ze zwykłym Windows napotykaliśmy problem wpisując datę. Komputer nie chciał jej przyjąć. Frustracja na komputer, programistów ale czasem na autora pytania, które nie wyjaśniało w jaki sposób data ma być podana aby system ją przyjął. Forms wyświetla w polu odpowiedzi o typie data wyjaśnienie w jakim formacie data ma być wpisana. Ale co to jest format nie każdy wie, na dodatek format jest podany w denominacji … angielskiej (dd/mm/yyyy).

Jeśli wpisując datę uczeń kliknie w pole daty lewym przyciskiem myszki, to pokaże się kontrolka wyboru daty z kalendarza (date picker). Narzędzie to wyświetla listę zawierającą tylko 100 lat. Jeśli chce się wybrać wcześniejszą datę, należy wybrać najstarszy rok z listy, następnie otworzyć rok ponownie, wybrać znowu najstarszy rok i za trzecim razem rok może być z XVIII wieku. Zakres dat musi się mieścić w przedziale 1/1/1753 – 31/12/9999
Daty można wpisywać ręcznie, ale trzeba kliknąć w polu daty prawym przyciskiem myszki i potem delikatnie, jednokrotnie nacisnąć klawisz Esc na klawiaturze.

Przykład

Rozważmy takie pytanie: Kiedy rozegrała się bitwa pod Grunwaldem?

Porada 1 – doprecyzuj pytanie

W pytaniu należy precyzyjnie określić jak dokładna ma być data. Jeśli prosimy o podanie daty rozegrania się bitwy pod Grunwaldem (oczywiście 15 lipca 1410 roku), to uczeń może odpowiedzieć na miliard (no prawie) sposobów. Na przykład:

  • 1410
  • 15.7.1410
  • 1410.07.15
  • 15 lipiec 1410
  • 15 lipca 1410
  • 15-7-1410
  • 15-07-1410
  • itd. itd.

Dlatego pytanie powinno brzmieć: Podaj datę dzienną bitwy pod Grunwaldem.

Porada 2 – wskaż oczekiwany format daty

Dlatego kiedy posługujemy się Microsoft Forms używajmy pola Podtytuł do wyjaśnienia w jakiej formie (formacie) data dzienna bitwy ma być wpisana. Na przykład: Wpisuj datę w formacie dd/MM/rrrr.

Porada 3 – podaj przykłady poprawnych dat

Dla nie-orłów informatyki wspomnienie o formacie daty może nie wystarczyć. Dlatego najlepiej podać po prostu parę prawidłowo wpisanych dat jako przykłady: 21/10/2007, 03/11/1201 itd.

Porada 4 – uwzględnij sprytnych, cwanych i poliglotów

Z rzadkaale jednak trafiają się czasem uczniowie (ale także koleżanki i koledzy po fachu), którzy ustawili w systemie operacyjnym komputera, w Teamsach albo w przeglądarce internetowej inny język niż polski. Wtedy oczekiwany format daty może baaaardzo różnić się od tego, którym nauczyciel posługuje się projektując test. Należy wyjaśnić, że opisany format daty (oraz podane przykłady) dotyczą użytkowników, którzy posługują się standardowym, polskim ustawieniem daty. Na wszelki wypadek dodawałbym link do instrukcji jak uczeń ma sprawdzić format daty w komputerze. Znany wielu nauczycielom Vulkan publikuje taką oto instrukcję: http://www.vulcan.edu.pl/vulcang_files/user/AABW/AABW-PDF/techniczne/Tech_Data-systemowa-win10.pdf

Ustawienia języka w Teams zmienia się w profilu użytkownika, jak widać na obrazach poniżej:

Podsumowanie

Uwzględniają wszystkie porady takie proste pytanie powinno wyglądać następująco:

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

12/07/2020