Jak wygodnie pokazywać prezentacje PowerPointa w Microsoft Teams

,

W trakcie spotkania na żywo, zwłaszcza kiedy chodzi o lekcję, chciałoby się widzieć cały czas listę uczestników i/lub okno czatu. Ale jak to zrobić kiedy nauczyciel udostępnia ekran swojego komputera i wyświetla na całym ekranie prezentację? Czasem widzę jak pokaz odbywa się w trybie edycji dokumentu w PowerPoincie! Innym razem Teams (ze wszystkimi swoimi ikonami, menu, paskami do przewijania i przyciskami) wyświetla prezentację, rozpraszając widzów i rujnując efekt pieczołowicie przygotowanych slajdów.

Trzeba się przyjrzeć jak wygląda tryb pełnoekranowy prezentacji oraz opcje udostępnianie ekranu.

Sposób pierwszy

Udostępniamy Pulpit a następnie uruchamiamy prezentację otwierając PowerPoint na naszym komputerze. Efekt jest taki:

Bardzo fajnie widać prezentację. W prawym dolnym rogu umieściłem okienko Teamsów. Tam jest przycisk powrotu do spotkania (zakończ udostępnianie) oraz opuszczenia spotkania. Ale nie widzę listy uczniów ani okna czatu.

Sposób drugi

Klikamy przycisk Udostępnij a następnie Przeglądaj i wczytujemy prezentacje do Teamsów.

Wygląda to na “zgniły” kompromis. Wokół slajdów wyświetlają się elementy interfejsu Teamsów co rozprasza widzów ale nie widać ani okna czatu, ani listy uczestników spotkania. Na szczęście kiedy ktoś napisze na czacie, to pojawi się czerwony znacznik przy przycisku Aktywność i Czat.

Sposób trzeci

W aplikacji PowerPoint należy wybrać wstążkę Pokaz slajdów i zaznaczyć opcję Przeglądamy indywidualnie (okno) w sekcji Typ pokazu.

W efekcie inaczej wyświetli się prezentacja na ekranie ucznia (zajmie całe okno Teams) a inaczej na ekranie nauczyciela. Tak to wygląda:

Okno udostępniane uczniom znajduje się (w czerwonej obwódce) przed oknem Teams (i innymi otwartymi programami). Można je dowolnie skalować. W tym wypadku pod spodem widać okno Teams z podglądem na nadającego nauczyciela, włączoną listą uczestników spotkania (tu będzie można zobaczyć kto włączył mikrofon i przeszkadza albo podniósł rękę (wirtualnie). Ciągle po lewej stronie zobaczymy czy ktoś nie napisał pytania na czacie.

To jest najlepszy sposób na pracę z prezentacjami na platformie Microsoft Teams.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

26/06/2020