Live Presentations, czyli prezentacje na żywo wprost z PowerPointa!

,

Teams, Zoom, Discord i inne narzędzia do spotkań na żywo mają prostą alternatywę. Mało kto słyszał, że prezentację można pokazać online wprost z PowerPointa. Czyli bez konieczności posiadania platformy do nauczania zdalnego, rejestrowania specjalnych usług, instalacji nowych aplikacji itp. Widzowie nie musza mieć ani aplikacji PowerPoint, ani konta Microsoft 365. Wystarczy przeglądarka internetowa. Live Presentations działają na Microsoft Edge w wersji 80+, Google Chrome w wersji 72+, Mozilla Firefox w wersji 68+ i Opera w wersji 60+ na Windows lub Mac. Na razie Safari nie wspiera prezentowania na żywo, ale wystarcza dla widza. Na smartfonie trzeba mieć iOS w wersji 11, albo Android co najmniej w wersji 8.

Posiadacz Microsoft 365 otwiera PowerPoint online na wstążce Pokaz slajdów wybiera menu Prezentowanie na żywo. Do wyboru ma dwa tryby udostępniania prezentacji. Pierwszy dla swoich współpracowników, czyli osób, które mają konto Microsoft 365 w tej samej organizacji. Drugi jest dla każdego kto otrzyma link (na przykład poprzez email).

W tym samym menu znajdują się ustawienia napisów. Można wybrać miejsce w którym napisy się pojawią. A także w jakim języku mówi prezenter oraz w jakim mają się pojawiać napisy. To oznacza symultaniczne tłumaczenie za darmo! Na razie system rozumie 8 języków (plus 15 które są w fazie testowania). I potrafi je zamienić na napisy w 54 językach. Czasem tłumaczenie trwa kilka sekund ale jest to do wytrzymania.

Klikamy Prezentowanie na żywo i wyświetli się animowany ekran z linkiem do śledzenia naszej prezentacji oraz kodem QR. Link możemy przesłać do widzów. Prezenter widzi ile osób czeka na rozpoczęcie pokazu.

Po poruszeniu myszką PowerPoint wyświetli na ekranie podręczne menu z przyciskami do sterowania prezentacją na żywo. Korzystając z niego widz może cofnąć się do poprzednich slajdów. Nie może wyprzedzić prezentera.

Widzowie mogą wyrażać swoją opinię o prowadzonej prezentacji klikając na emotikonki w dolnej części ekranu. Prezenter będzie je widzieć fruwające po ekranie. Fajne wrażenie.

Po zakończeniu prezentacji każdy widz będzie poproszony o odpowiedź w ankiecie jakości. Zbiorcze wyniki ankiety otrzyma prezenter na swój adres email. Szczegółowe odpowiedzi każdego widza są przechowywane w Forms na koncie Microsoft 365 tylko przez ograniczony czas. Dlatego warto pobrać wyniki w formacie Excela.

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

30/06/2020