Nowe środowisko spotkań w Teamsach – oddzielne okno, przesunięcie paska narzędziowego, 49 osób na ekranie, tryb Razem, tryb Skupienia, łatwiejsze Notatki

, , ,

Microsoft ciągle goni konkurencję swoich Teamsów w niektórych obszarach. Jednym z nich jest sposób pokazywania spotkań na żywo. W marcu br. mnóstwo nauczycieli zaskoczonych koronawirusem zaczęło używać Zooma. Ale po pogłoskach o hackowaniu Zooma, zaczęli oni szukać innych rozwiązań. I trafili na Teams. A w nich był pogląd jedynie 4 osób (teraz dziewięciu), wszystko w jednym oknie, a na dodatek pasek narzędziowy przesłania obraz z kamer uczestników.

1. Oddzielne okno spotkania

Nareszcie! Można tak zorganizować okienka na ekranie żeby widzieć twarze uczestników spotkania, czat i jednocześnie wyświetlać inne aplikacje. Nie będzie trudno zauważyć kiedy uczeń podniesie (wirtualnie) rękę. Okno spotkania można:

 • oczywiście maksymalizować
 • zwinąć do paska (pozostaje jednak na ekranie łatwe do przesuwania okienko, na które można kliknąć aby przywrócić okienko spotkania)
 • na razie nie da się wyświetlić “wnętrze” okienka (czyli obrazów od uczestników spotkania) na całym ekranie (ale tak będzie za jakiś czas)

2. Przesunięcie paska narzędziowego spotkania

Zintegrowany interfejs Teamsów często znacząco utrudniał mi prowadzenie lekcji. Chciałem pokazywać prezentację, czuwać nad czatem, patrzeć czy uczniowie nie “uciekają” z lekcji.  A nierzadko musiałem powiększać obraz aby uczestnicy spotkania mogli przeczytać to co miałem na ekranie. I na to wszystko wskakiwał centralnie pasek narzędziowy spotkania za każdym razem kiedy poruszałem myszką.

 • Wreszcie pasek jest z boku, trafił w prawy górny róg okienka spotkania. Będzie mniej zasłaniał.
 • Sam pasek trochę się zmienił. Połączono w nich przyciski do zarządzania slajdami czyjejś prezentacji. Wyjaśniałem na czym polega efektywne wyświetlanie prezentacji PowerPointa miesiąc temu w artykule Jak wygodnie pokazywać prezentacje PowerPointa w Microsoft Teams.
 • Ma teraz także przycisk Przejmij prezentację.
 • Dwa przyciski do kończenia spotkania (Rozłączsłuchawka na głównym pasku i Zakończ spotkanie pośród Więcej opcji) teraz są w jednym miejscu, łatwiej dostępne, pod nazwą Opuść (ikona czerwonej słuchawki się nie zmieniła). Zwracam uwagę, że nauczyciel nigdy nie powinien używać przycisku “słuchawki” (a dlaczego, to można przeczytać tutaj: Kończenie wirtualnej lekcji. Na pewno.).

3. Nowe miejsce na Notatki ze spotkania

Microsoft przeniósł Notatki ze spotkania z okienka spotkania do głównego okna Teams. Można więc prowadzić spotkanie i robić notatki równolegle, na przykład jeśli mamy dwa monitory.

4. Galeria – 49 osób na raz na ekranie

Jeśli w spotkaniu bierze udział co najmniej dziesięć osób, które udostępniają wideo, to ekran podzieli się na siatkę 7×7 obrazków, wyświetlając maksymalnie 49 streamów. W przypadku mniejszego spotkania pozostaje dotychczasowa siatka maksymalnie 3×3 obrazów.

5. Together Mode – siedzimy w wirtualnej przestrzeni

Najfajniejsza z nowości, o której już pisałem 11 lipca, to tryb pracy Razem. Obserwowanie jak poruszają się popiersia w wirtualnej przestrzeni jest świetne. Uczniowie polubią to! Moge sobie nawet wyobrazić, że orientowanie się w wirtualnej przestrzeni,  może służyć jako pomoc naukowa. Łatwo będzie Jasiowi wytłumaczyć w trakcie zajęć z geografii, że północ na mapie to tam gdzie siedzi Grześ 🙂

Trybu Razem będzie można używać, kiedy w spotkaniu weźmie udział pięć lub więcej osób.

Docelowo użytkownik będzie mógł używać własnych obrazów aby umieszczać w nich uczestników spotkania na żywo.

6. Przycisk Focus

Wśród opcji dodatkowych pojawił się przycisk Focus/Skupienie, który usuwa z ekranu wszystko poza prezentowanym ekranem nauczyciela (prezentacją).

 

 

 

 

 

Instalacja nowych funkcji

Dyskutowane możliwości będą stopniowo wprowadzane do naszych Teamsów. Kiedy trafią do Pana czy Pani? Dokładnie nie wiadomo. Jeśli masz Windows albo Maka, pracujesz z aplikacją a nie w przeglądarce i nie używasz prywatnej wersji Teams, to poczekasz krócej od reszty. Spróbuj poniższej instrukcji aby sprawdzić czy już ich nie masz. Łatwo przeoczyć pytanie Microsoftu czy chcesz używać tej czy innej opcji.

 1. Kliknij na awatar profilu i wybierz komendę Sprawdź aktualizacje. To nigdy nie zaszkodzi, a nóż coś czeka. Pojawi się komunikat o sprawdzaniu na górze okna, zaraz pod polem wyszukiwania.
 2. Kliknij na awatar powtórnie i tym razem wybierz Ustawienia
 3. W ustawieniach ogólnych, w sekcji Aplikacja, zaznacz opcję Włącz nowe środowisko spotkań (nowe spotkania i połączenia będą otwierane w oddzielnych oknach. Wymaga ponownego uruchomienia aplikacji Teams).
 4. Zrestartuj Teams (zamknij i otwórz ponownie, albo kliknij prawym przyciskiem myszki na ikonę Teamsów na pasku stanu Windows (w prawym dolnym rogu ekranu, obok zegara) i wybierz Zakończ

Jeśli chcesz sprawdzić swoje kompetencje w zakresie posługiwania się Microsoft Teams, to spróbuj sił w oficjalnym teście Microsoftu. Przetłumaczyłem go tutaj w wersji anonimowej (nie zbieram żadnych danych osobowych). Skorzystały z niego już 94 osoby.

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

24/07/2020