Rozwiązanie testu Microsoft na temat korzystania z Teamsów na podstawowym poziomie – zadanie 2: Aby rozpocząć czat grupowy mogę…

, , , ,

Darmowe szkolenia Microsoftu dotyczące platformy Teams składają się z krótkich filmików. Jeden film to jeden temat. A na koniec można sprawdzić swoje wiadomości w teście.

Przetłumaczony przeze mnie na polski test jest dostępny tutaj i polecam zrobienie go zanim doczytasz post do końca.

Opublikowany 14 lipca na FB test wypełniły 93 osoby. Każdy post omawia jedno pytanie i podaje prawidłowe rozwiązanie.

Pytanie 2

Aby rozpocząć czat grupowy mogę:

  • Użyć Nowy czat na górze okna Teams, przy polu wyszukiwania, wpisywać fragmenty nazw użytkowników i ich dodawać
  • Kliknąć menu Teams i wybrać Utwórz lub dołącz do zespołu
  • Poprosić pomoc techniczną aby utworzyła czat grupowy
  • Nacisnąć Rozmowy w menu Teams i rozpocząć rozmowę grupową

Prawidłowa odpowiedź, to Użyć Nowy czat na górze okna Teams, przy polu wyszukiwania, wpisywać fragmenty nazw użytkowników i ich dodawać. Odpowiedziało poprawnie 53% respondentów.

Pytanie spowodowało kłopot, gdyż tylko 53% respondentów prawidłowo odpowiedziało. Z mojego doświadczenia (1.000 przeszkolonych na Teamsach nauczycieli) wynika, że czat nie cieszy się wielką popularnością i nie jest ważnym narzędziem komunikacji z uczniami. A w związku z tym jego funkcje wykraczające poza to co znamy z sms-ów lub FB nie są poszukiwane. Po prostu pisze się informacje na kanale, który widzą wszyscy członkowie.

A tym czasem Czat grupowy to konwersacja z kilkoma osobami jednocześnie, ale poza kanałem. Tworzy się go samodzielnie, nie potrzeba administratora czy innej osoby uprawnionej do tworzenia zespołów czy kanałów. Do projektu, dyskusji w wąskim gronie tworzy się go ad hoc. Pomimo nazwy czat grupowy, jest to zespół, który nie tylko ze sobą rozmawia ale może dzielić pliki, to znaczy wspólnie pracować nad dokumentami. Przykładowym wykorzystaniem czatu grupowego może być zespół przedmiotowy pracujący nad sprawozdaniem z pracy pod koniec roku szkolnego. Albo zespół opracowujący projekt uchwały przed zebraniem rady pedagogicznej. Czat grupowy może mieć swoją nazwę, która łatwo określi do czego został utworzony. Można go przypiąć na szczycie listy konwersacji, dzięki czemu będzie pod ręką dopóki praca (konwersacja) się nie zakończy.

Tworzy się go bardzo łatwo: wystarczy kliknąć menu Czat a następnie komendę Nowy czat. Czyli rozpoczynamy tak jak czat 1 jedną osobą. Można także wybrać przycisk Nowy czat na pasku aplikacji i to bez względu na to czy wyświetlone jest okno Aktywności, Czatu, Zespołów, Kalendarza, Plików itd.

W kolejnym kroku klikamy Dodaj osoby lub wyświetl czat w nowym oknie.

A tutaj możecie przeczytać cztery uwagi nt. czatu grupowego autorstwa Microsoftu (po angielsku ponieważ tłumaczenie na polski jest automatyczne i zabawnie kulawe) oraz mój wcześniejszy post o czatach.

Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 1: Aby rozpocząć nowy czat mogę

 

Umiejętności

Opublikowano w dniu

21/07/2020