Sprawdź swoje kompetencje odnośnie MS Teams w teście na poziomie 1. PODSUMOWANIE

, , ,

Wstęp

Microsoftu proponuje darmowe szkolenia dotyczące platformy Teams. Składają się one z krótkich filmików. Jeden film to jeden temat. Pogrupowane są poziomami. Przetłumaczony przeze mnie na język polski test wiedzy na poziomie pierwszym jest dostępny tutaj i polecam zrobienie go zanim doczytasz post do końca.

Gdzie znaleźć pomoc i skąd wziąć ciekawe pomysły?

Każdy użytkownik Teamsach zapewne zauważył przycisk Pomoc w lewym dolnym rogu okna aplikacji. Cztery z sześciu pozycji podręcznego menu pomagają użytkownikowi Teams w samodoskonaleniu. Po wybraniu opcji Szkolenia pokaże się strona internetowa Microsoftu pozwalająca na rozpoczęcie wielopoziomowego szkolenia, które kończy się różnymi testami.

Bardzo potrzebne jest obserwowanie co nowego producent wprowadza na platformę aby za wczasu się przygotować. Aby nie być zaskoczonym zmianami w trakcie lekcji na żywo, kiedy dezorientacja nauczyciela będzie wyglądać wyjątkowo nieprofesjonalne.

Wreszcie odwiedzanie forum użytkowników w poszukiwaniu rozwiązania własnych problemów lub inspiracji do ciekawych lekcji powinno być dobrą praktyka nauczyciela “zdalnego”. Na koniec lipca 2020 r. znajdowało się na nim ponad 250 wątków dotyczących samych Teamsów i ponad 750 na temat różnych aplikacji z rodziny Microsoft 365 (czyli dawnego Office 365).

Wyniki

Opublikowany 14 lipca na FB test wypełniły 104 osoby. A oto garść uwag odnośnie wyników.

Sposób oceniania testu według Microsoftu zakłada, że zaliczenie następuje po prawidłowej odpowiedzi na co najmniej 80% pytań (czyli 12+). Taki rezultat uzyskało ponad 87% respondentów. Wspaniały wynik!

Pytania były następujące

 1. Aby rozpocząć nowy czat mogę…
 2. Aby rozpocząć czat grupowy mogę…
 3. Jeżeli Paweł i Gaweł kontynuują starą konwersację, to czy będą widzieć całą jej historię?
 4. Jeśli chcę jakąś konwersację mieć “pod ręką” to…
 5. Spotkanie na żywo w Teamsach można zaplanować przez…
 6. Aby rozpocząć nowy czat mogę…
 7. Sposób tworzenia i zarządzania spotkaniami pozwala uczestnikom na dostęp do informacji udostępnionych przed rozpoczęciem spotkania, czatu, nagrań, notatek, plików powstałych i pokazanych w trakcie spotkania oraz do wszelkich danych, które przedstawiono po spotkaniu. I wszystko zebrane w jednym miejscu….
 8. Kiedy dodaję kogoś do czatu grupowego mogę…
 9. Podział użytkowników na zespoły i kanały pozwala na…
 10. Aby dołączyć do publicznego zespołu należy…
 11. Aby dołączyć do prywatnego zespołu należy
 12. Korzystając z aplikacji Teams na smartfonie można…
 13. Kiedy wysyłam plik korzystając z funkcji czatu, to plik jest…
 14. Tworzę prezentację i potrzebuję szybkich konsultacji z członkami zespołu. Jaka jest najefektywniejsza metoda posługująca się wersjonowaniem plików?
 15. Mogę ograniczyć ilość powiadomień wyświetlanych w Teamsach edytując opcje ustawień we własnym profilu użytkownika

Najłatwiejsze pytania

Ponieważ większość odpowiedzi była prawidłowa, to na większość pytań padły prawidłowe odpowiedzi. Najłatwiej było Państwu odpowiedzieć na pytanie co można robić przy użyciu aplikacji Teams na smartfony. Trudno żeby było inaczej, skoro współcześnie każdy nowi to urządzenie ze sobą. W trakcie swoich lekcji polecam nauczycielom skonfigurowanie smartfonu do pracy z Teamsami jako zapasowego narzędzia do prowadzenia lekcji. Oprócz tego warto wykorzystać smartfon jako kamerę ponieważ telefony już od wielu lat mają kamery lepszej jakości niż laptopy.

Ale już ilość prawidłowych odpowiedzi na pytanie o udostępnianie historii konwersacji mnie zaskoczyła. Chociaż może nie doceniłem jak powszechne, wygodne jest korzystanie z czatów, komunikatorów. A przez to terminologia użyta w pytaniu nie budziła wątpliwości.

Najtrudniejsze pytania

Wydaje mi się, że trudność w odpowiedzi na pytanie o trzymanie czatu “pod ręką” wynikła wyłącznie z konstrukcji szkolenia (którego pewnie nikt przed wypełnieniem testu nie zrobił). Jest w nim powiedziane, że czat trzeba oznaczyć jako nieprzeczytany. I to jest arbitralne rozwiązanie. Dla innych łatwiej jest przypiąć czat to listy.

Dość ciekawe jest, że prawie nikt nie wiedział o co chodzi z wersjonowaniem plików. Od prawie dwudziestu lat (co najmniej od Sharepointa 2003) Microsoft pozwala użytkownikom na pamiętanie historii zmian w dokumentach, przeglądanie zmian, wycofywanie zmian. Muszę zwrócić baczniejsza uwagę aby zachęcić nauczycieli do korzystania z tych możliwości

Szczegółowe omówienia odpowiedzi są dostępne tutaj:

 1. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 1: Aby rozpocząć nowy czat mogę…
 2. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 2: Aby rozpocząć czat grupowy mogę…
 3. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 3: Jeżeli Paweł i Gaweł kontynuują starą konwersację, to czy będą widzieć całą jej historię?
 4. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 4: Jeśli chcę jakąś konwersację mieć “pod ręką” to…
 5. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 5: Spotkanie na żywo w Teamsach można zaplanować przez…
 6. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 6: Aby rozpocząć nowy czat mogę…
 7. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 7: Sposób tworzenia i zarządzania spotkaniami pozwala uczestnikom na dostęp do informacji udostępnionych przed rozpoczęciem spotkania, czatu, nagrań, notatek, plików powstałych i pokazanych w trakcie spotkania oraz do wszelkich danych, które przedstawiono po spotkaniu. I wszystko zebrane w jednym miejscu….
 8. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 8: Kiedy dodaję kogoś do czatu grupowego mogę…
 9. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 9: Podział użytkowników na zespoły i kanały pozwala na…
 10. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 10: Aby dołączyć do publicznego zespołu należy…
 11. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 11: Aby dołączyć do prywatnego zespołu należy
 12. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 12: Korzystając z aplikacji Teams na smartfonie można…
 13. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 13: Kiedy wysyłam plik korzystając z funkcji czatu, to plik jest…
 14. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 14: Tworzę prezentację i potrzebuję szybkich konsultacji z członkami zespołu. Jaka jest najefektywniejsza metoda posługująca się wersjonowaniem plików?
 15. Zobaczcie także odpowiedź na pytanie 15: Mogę ograniczyć ilość powiadomień wyświetlanych w Teamsach edytując opcje ustawień we własnym profilu użytkownika…
Umiejętności

Opublikowano w dniu

03/08/2020