TAK – praca zdalna bardziej męczy niż praca w biurze! Ale pobudza … empatię

, , , ,

Mózg się lasuje

Badanie przeprowadzone przez Microsoft w 6. krajach pokazało, że praca zdalna wymaga większej koncentracji niż praca w biurze. A tym samym męczy nasz mózg bardziej. Wykres pokazuje fale:

  • GAMMA – czerwona linia (odpowiadają za integrację impulsów dostarczanych przez zmysły)
  • BETA – niebieska (koncentracja i niepokój)
  • ALFA – fioletowa (spokój i relaks)
  • TETA – zielona (pamięć krótkoterminowa, rozumowanie).

2285 dorosłych z Chin, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Meksyku uczestniczyło w paromiesięcznych badaniach. Na ich podstawie Microsoft wdraża tryb wyświetlania grupowego podczas spotkań online. Okazuje się, że wyświetlanie uczestników spotkania w wirtualnej sali, klasie, auli itp. zmniejsza nasze napięcie i ułatwia pracę redukując stres. Więcej o nowym środowisku w Microsoft Teams możesz przeczytać w poście z 24 lipca.

Stary ale jary 🙂

Inną bardzo ciekawą obserwacją jest trudność w dostosowaniu się do pracy w domu przez milenialsów i pokolenie Z (czyli dzisiejszych 20-30 latków). Paradoksalnie starsi, którzy są mniej obeznani z technologią (zwłaszcza według młodych), mieli o wiele mniejsze problemy z przestawieniem się na pracę zdalną.

A empatia sobie rośnie

We wszystkich krajach zaobserwowano, że empatia pracowników wzrosła kiedy zostali w domach. Wprawdzie różnie to wyglądało w populacji Chin (aż 91% przekazało taką obserwację) czy Niemiec (50%) ale dotyczyło wszystkich państw.

Smutny wniosek na koniec

Okazało się także, że równie traumatyczny jak przejście na pracę zdalną będzie dla wielu osób powrót do pracy w biurze.

Więcej pomysłów i informacji

Jeśli interesują Cię specjalne techniki wzbogacające materiały dydaktyczne, sprawdź nasz kurs: Jak tworzyć materiały dydaktyczne na platformę MS Teams Część III: Specjalne techniki przydatne w tworzeniu materiałów

  • podłączanie dodatkowych kamer do Teamsów
  • tworzenie animowanych GIFów
  • zmiana kursora myszki
  • wzbogacanie obrazu z kamery o specjalne tła, bannery, paski informacyjne, slajdy wplecione w obraz
  • urozmaicanie lekcji i zmniejszanie stresu uczniów podczas pracy zdalnej

Dla indywidualnych klientów zorganizujemy specjalny webinar w cenie 25 zł (netto). Odpowiedz na kilka pytań abyśmy wiedzieli kiedy, o której godzinie go przeprowadzić. Ankieta oczywiście stworzona na platformie MS Forms.

Umiejętności

Opublikowano w dniu

12/08/2020